Wybierz swój kraj lub region.

Close
Zaloguj Zarejestrować E-mail:Info@Ocean-Components.com
0 Item(s)

Nasa przyznaje komercyjną umowę cargo dla księżycowej bramy do SpaceX

Nasa awards commercial cargo contract for lunar Gateway to SpaceX

Warunki umowy Gateway Logistics Services będą wymagać od SpaceX dostarczenia krytycznego ładunku pod ciśnieniem i bez ciśnienia, materiałów do pobierania próbek i innych przedmiotów, których załoga może potrzebować na statku Gateway, a także podczas wypraw na powierzchnię Księżyca.

Nasa opisuje nagrodę jako znaczący krok naprzód w ramach programu Artemis, który ma na celu ponowne wylądowanie ludzi na Księżycu do 2024 r. I zbudowanie trwałej ludzkiej obecności księżycowej.

„Udzielenie zamówienia jest kolejnym kluczowym elementem naszego planu powrotu na Księżyc w sposób zrównoważony”, powiedział administrator NASA Jim Bridenstine.

„Brama jest kamieniem węgielnym długoterminowej architektury Artemis, a ta zdolność komercyjnego transportu kosmicznego w kosmosie integruje jeszcze jednego amerykańskiego partnera przemysłowego z naszymi planami eksploracji ludzi na Księżycu w ramach przygotowań do przyszłej misji na Marsa.”

NASA twierdzi, że planuje wiele misji zaopatrzeniowych, w których statek towarowy pozostanie na stacji orbitującej przez sześć do 12 miesięcy na raz.


„Powrót na Księżyc i wspieranie przyszłej eksploracji kosmosu wymaga niedrogiej dostawy znacznych ilości ładunku” - powiedziała Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjny SpaceX. „Dzięki współpracy z NASA SpaceX dostarcza badania naukowe i dostawy krytyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną od 2012 roku i jesteśmy zaszczyceni, że możemy kontynuować prace poza orbitą Ziemi i przewieźć ładunek Artemis do Gateway”.

Kontrakty na usługi logistyczne gwarantują dwie misje na dostawcę usług logistycznych o maksymalnej łącznej wartości 7 mld USD we wszystkich kontraktach, ponieważ potrzebne są dodatkowe misje.

Apartament typu studio

W samej bramie NASA wcześniej powiedziała:

Astronauci będą odwiedzać Bramę przynajmniej raz w roku, ale nie pozostaną przez cały rok jak załoga na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gateway też jest znacznie mniejszy. Jego wnętrze ma rozmiar apartamentu typu studio (podczas gdy stacja kosmiczna jest większa niż dom z sześcioma sypialniami). Po zadokowaniu astronauci mogą żyć i pracować na pokładzie statku kosmicznego przez okres do trzech miesięcy jednocześnie, przeprowadzać eksperymenty naukowe i odbywać wycieczki na powierzchnię Księżyca.

Nawet bez obecności załogi najnowocześniejsza robotyka i komputery będą przeprowadzać eksperymenty wewnątrz i na zewnątrz statku kosmicznego, automatycznie zwracając dane z powrotem na Ziemię.

Możesz przeczytać więcej o projekcie księżycowym na stronie internetowej NASA.

Źródło zdjęcia: SpaceX - Ilustracja SpaceX Dragon XL, gdy jest on wdrażany z drugiego etapu Falcon Heavy na wysokiej orbicie Ziemi w drodze do Bramy na orbicie księżycowej.

Zobacz też: NASA wybiera pierwsze dwa naukowe ładunki dla Lunar Gateway